VIII. évfolyam II.szám 2011. Június

Erdők tűzvédelme 1. rész

Magyarországon két fokozottan erdõtûzveszélyes idõszakot különíthetünk el. Az egyik kora tavasszal, hóolvadás után közvetlenül, amikor a kizöldülés elõtt elsõsorban rét és tarlóégetések övetkeztében gyullad meg az erdõ, elsõsorban lombos erdõtelepítésekben és felújításokban okozva igen jelentõs károkat.


A második veszélyeztetett idõszak a nyári hónapokra esik, amikor a hosszabb csapadékmentes, forró idõjárási viszonyok következtében az erdei avar és tûlevélréteg teljesen kiszárad. Ezek az erdõtüzek elsõsorban eldobott cigarettacsikkek és a tûzgyújtási tilalom ellenére meggyújtott tábortüzek, nyári gazégetés következtében keletkeznek, elsõsorban erdei és fekete fenyves állományokban, valamint idõsebb lombosállományokban.


A Magyarországi erdõtüzek 99 százaléka(!) emberi gondatlanság vagy szándékosság miatt keletkezik. A klímaváltozás következtében, a korábbinál forróbb nyarakon nem a tüzek száma nõhet meg jelentõsen, hanem a terjedési sebessége és intenzitása. Így esetenként jóval nehezebbõket eloltani, és jóval nagyobb területet érinthetnek, mint korábban. Az elõbbiek alapján látható, hogy az erdõk tûz elleni védelmének kiemelten fontos szerepe van mind az erdõgazdálkodás,
mind a tûzvédelem oldaláról.

Az erdõtüzek keletkezése


Az aszályos évek és minden egyes nagyobb kiterjedésû erdõtûz után a figyelem ráirányul az erdõkre, illetve a természetben elõforduló tüzek megelõzésére azok oltására, az oltás technikai és szervezési kérdéseire.

A keletkezés körülményei döntõ mértékben emberi mulasztásra, gondatlanságra, felelõtlenségre vezethetõk vissza. Száraz
aszályos idõszakban akár egy felelõtlenül eldobott égõ dohánynemû és villámcsapás is okozhat többmilliós károkkal járó erdõtüzet.


Magyarországon az erdõ tulajdonosi viszonyaiban bekövetkezett változás magával hordozza azokat a problémákat, hogy a magántulajdonban lévõ erdõk nincsenek megfelelõ módon gondozva.


Megalakultak különbözõ erdõbirtokos társulások, de mûködésük során a legalapvetõbb tûzvédelmi szabályokkal sincsenek tisztában.

A magyarországi klímazónákat figyelembe véve a tûz keletkezése szempontjából a minél kisebb páratartalmú terület a legveszélyesebb.
Az erdõtûz keletkezésénél az emberi gondatlanságon és a fenti tényezõkön túl problémát jelentenek még az erdõkben a turisták, kirándulók által rakott tüzek.


Sok esetben a Földmûvelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumáltal kiadott tûzgyújtási tilalom betartása és betartatása is akadályokba ütközik, emiatt az adminisztratív tilalom nem mindig hatásos.


Az erdõtüzek keletkezése több esetben arra is visszavezethetõ, hogy a hétvégi kiskert tulajdonosok és a gazdálkodók a száraz venyigéket, tarlót, gallyakat meggyújtják és felügyelet nélkül égetik, majd a feltámadó szél az erdõbe fújja az izzó parazsat, továbbá elõfordul a szándékos gyújtogatás is.

Az erdõtüzek formái

Magyarország erdeiben az erdõtüzek formáit a fafajta és a növény szerint az alábbiak szerint csoportosíthatjuk:

  • Aljnövényzet
  • tûzcsemetetûz
  • törzségés
  • koronaégés

Anövényzet tûz: A láng a talajt közvetlenül a fedõnövényzeten (száraz fûtakaró, lehullott levél, gally, stb.) terjed, leperzselve a fák törzseinek alsó részét, valamint a talajszint feletti gyökereket. Az aljnövényzet tüzeket két részre lehet bontani:

  • Futótûz;
  • Tartós tûz.


Futótûz: A talaj legfelsõ rétegén lévõ növényeket érinti. A magas víztartalmú növényekre, valamint a legfölsõ felszín alatti nedvesebb rétegekre nem terjed át. A futótûz nagy sebességgel terjed, amelyet nagymértékben befolyásol a mindenkori széljárás is. Tartós aljnövényzeti tûz: Akkor következik be, mikor nem csak felületi égés jön létre, hanem az égés a felsõ humusz rétegben is terjed, amely izzással és erõs füstképzõdéssel jár. Ilyen jellegû tüzeknél a fák kérge és gyökérzete is erõsen károsodik, valamint a kisebb facsemeték, cserjék teljesen elégnek.

Lombtûz: Az aljnövényzeti tûz nagy szárazság idején könnyen átterjedhet lombtûzzé, amelynek a jellemzõje, hogy a tûz nemcsak a talajtakarón, hanem a fák, cserjék lombkoronáján is terjed. Az égés következtében a levelek, az apró vékonyabb gallyak, sõt a nagyobb ágak is égnek. Az ilyen jellegû tûz következtében a fák rendszerint elpusztulnak. A lombtüzeket is két válfajra lehet bontani, mint az aljnövény tüzeket:
futó- és tartós lombtüzekre.
Futó lombtûz: Többségében erõs, illetve viharos szél esetén jellemzõ. A lombkoronán a tûz ugrásokkal terjed tovább, megelõzve az aljnövényzet tûznek a frontját. A lombkorona alsó részét általában az aljnövényzet tüze melegíti fel, amitõl az lángra lobban és a széllökések hatására a lombkoronán terjed tovább.


A tartós lombtûznél az égés a fák koronáján terjed, de elég a talajt fedõ réteg is. Általában gyenge szél mellett beszélünk tartós lombtûzrõl. Az ilyen jellegû tüzeknél a fák erõsen megégnek, elszenesednek, illetve ki is dõlhetnek.


A tûz terjedési sebessége

Az aljnövényzeti és a lombkorona tüzeket terjedési sebességük és a lángmagasságuk alapján három csoportba lehet sorolni:

  • Gyenge;
  • Közepes;
  • Erõs tüzekre.


Gyenge aljnövényzetû tûznél a láng terjedés sebessége 1 m/perc, a gyenge lombkorona tûznél a terjedési sebesség 3 m/ perc. A láng magassága a gyenge tüzeknél a 0,5 métert nem haladja meg.
Közepes aljnövényzetû tûznél a láng terjedési sebessége 1-3 m/perc, lombkorona tûznél a láng terjedési sebessége kisebb, mint 100 m/perc. Közepes tûznél a láng magassága 0,5-1,5 méter között van.

Erõs aljnövényzeti tûznél a tûz terjedési sebessége a 3 m/percet meghaladja. Lombkorona tûznél a terjedési sebesség meghaladja a 100 m/percet. Erõs tûznél a láng magassága az 1,5 métert meghaladja.

Az erdõtüzek fajtáinak csoportosításánál meg kell különböztetnünk
a területet, ahol az erdõtûz bekövetkezett. Adottságait figyelembe véve hegyvidéken bekövetkezett tüzeket, illetve síkvidéken bekövetkezett tüzeket különböztetünk meg.


Kiemelten veszélyes területnek kell tekinteni a hegyvidéki erdõtüzeket, ahol a tûlevelû fák magas gyantatartalma miatt a lángterjedés átlagos sebessége 2-3-szor magasabb a lombos erdõkhöz viszonyítva. A hegyvidéken keletkezett tüzeknél további gondot jelent a terület megközelítése és a vízszerzési helyek biztosítása.


Az ország megyéi közül hegyvidéki tüzek szempontjából a legjobban veszélyeztetett megyék: Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Veszprém, Baranya és Pest megye. A síkvidéki erdõtüzeknél a legnagyobb problémát a talaj homokos, laza szerkezete miatt a megközelítés jelenti. Az ország megyéi közül a Bács-Kiskun, illetve a Csongrád megyei terület a legveszélyesebb, illetve annak szerves részei a Kiskunságiés a Hortobágyi Nemzeti Park.

Erdõtüzek kiterjedésük szerint

Az erdõtüzeket csoportosíthatjuk még kiterjedésük alapján. Az erdõterületek nagysága, kiterjedése, a hegy és domb vidékeken nagyobb mint a lápos sík területeken.


Az erdõtüzeket a tûz kiterjedése alapján 3 részre lehet tagolni: kis, közepes és nagy tüzekre. Kis erdõtûz 10 ha alatti területnél, közepes erdõtûz 10 ha és 100 ha közötti területnél, nagy erdõtûz 100 ha fölötti területnél.


Folytatjuk...

 

 

Petőházi Krónika 2012. Szeptember. Letöltés

Vissza a Címlapra