VIII. évfolyam II.szám 2011. Június

Tûzoltó készülékek otthon 1. rész

A következõkben a tûzoltó készülékekrõl adunk rövid
tájékoztatást. Sajnos mindenki számára hozzáférhetõ módon,
könyvesboltokban nem igen találkozhatunk „tüzes” szakirodalommal.
Az érdeklõdõnek be kell fáradnia egy mûszaki
szakkönyvtárba vagy a tûzoltóságra. Viszont a téma iránti igény
megmutatkozott, és az is igaz, hogy eléggé nagy a tájékozatlanság
ez ügyben, mely az alábbi gyakorlati kérdéseket
veti fel:

milyen tûzoltó készüléket vegyek lakásomba, autómba, a mûhelybe?
- melyik oltóanyag mire jó és mire nem?
- milyen információkat tartalmaz a palackon lévõ címke?
- mekkora tüzet tudok eloltani készülékemmel?
- hogyan kell használni egy tûzoltó készüléket?

Akkor lássuk! Mindenekelõtt két fontos dolgot le kell szögezni. Az egyik az, hogy minden fajta kézi tûzoltó készülék csak kezdõdõ, kis terjedelmû tûz oltására alkalmas! Tehát szemtanúi vagyunk a tûz keletkezésének, majd egy mûködõképes tûzoltó készülék elérhetõ közelségében cselekvõ részeseivé válunk a tûzoltásnak. Ellenkezõ esetben egy telefon elérhetõ közelségében az EGY-NULLA-ÖT-ös számot tárcsázva értesítjük a tûzoltóságot.

Hogy a kis tüzecskét mivel olthatjuk el? A legkézenfekvõbb és legolcsóbb a víz. De ugye senki nem tárol egy vödör vizet a sarokban a tûzre várva? Céltudatosabb megoldás, de drágább a tûzoltó készülék. Ötezer forinttól már kaphatóak 1-2-3 kg-os töltetû oltókészülékek. A választék hihetetlenül széles. Mi van még? A letakarás. A serpenyõben égõ olaj mintájára a lángicsáló TV-ket is letakarhatjuk pokróccal vagy valami durva és vastag textíliával. Egyszerûen fogjuk a tûzoltó pokrócunkat, és szétnyitva rádobjuk. Ezután már lesz idõnk áramtalanítani, és ha kell locsolkodni. De locsolni csak feszültség mentesített berendezést szabad! A víz elég tûrhetõen vezeti az áramot! Ez különösen igaz a televízióra, mivel annak belsejében tízezer volt feszültség van. Az áramtalanítást elvégezhetjük a konnektorból való kihúzással, de a legmegnyugtatóbb megoldás a villanyóra lekapcsolása. További megoldás a kétliteres szénsavas üdítõitalok. Kezelése pofonegyszerû, tárolása feltûnésmentes, olcsó és hatásosan lehet vele spriccelni. Ez nem vicc!
Érdemes kipróbálni mit tud. Ujjunkat a szájára helyezve felrázzuk, és már mûködik is a mini tûzoltó készülék. (csak tudjunk ellenállni a kísértésnek). A kezdõdõ, kis terjedelmû tüzet olthatjuk tûzoltó készülékkel, letakarással és locsolással, vagy akár szénsavas palackozott italokkal is. Az áramtalanításról ne feledkezzünk meg!

A másik lényeges dolog, hogy az eredményes tûzoltás alapfeltétele a helyes oltóanyag megválasztás. A tûzoltóság által is alkalmazott négy oltóanyag a víz, hab, por és gáz.

Melyiket, mire használják?
A víz kiválóan alkalmas szilárd éghetõ anyagok oltására, savak, lúgok hígítására, porok lekötésére és hûtésre. De nem szabad használni vizet alkáli fémek, karbidok, magas hõmérsékletû olvadt fémek és feszültség alatt álló berendezések oltására!

A tûzoltó habot leginkább tûzveszélyes, éghetõ folyadékok tüzeinek oltására használják, de tilos használni ott, ahol a vizet (mivel az összes tûzoltó hab alapja a víz). A tûzoltó hab víz, habképzõ anyag és levegõ keverékébõl áll.

A gázokat elektromos berendezésekben, labor és élelmiszeriparban, ill. múzeumokban keletkezett tüzek oltására használják.

Végül a tûzoltó porokat tûzveszélyes, éghetõ folyadékok, vegyi anyagok oltásánál, és olyan helyen vetik be, ahol nagy lángteret, a lángokat kell „leverni”, vagy a lángtéren keresztül kell áthaladni életmentés vagy egyéb célból. A poroknak nagyon jó a lángoltó hatása: a lángtérbe belõve, megfojtja azt, jelentõsen csökkenti a lánggal égés intenzitását, vagy akár meg is szünteti.

A felsorolásból leszûrhetõ némi ésszerû magyarázat. A víz, amellett hogy a legolcsóbb és a leggyakrabban rendelkezésre álló oltóanyag a legtöbb tûzesetnél bevethetõ, ahol többnyire izzással-parázslással égõ szilárd anyagok tüzét kell oltani, úgy hogy nem kell számolni veszélyes kémiai reakcióval. A vízzel veszélyesen reagáló vegyi anyagok tüzét porral vagy gázzal fékezik meg. Ezen kívül a vizet olyan helyen sem használják, ahol jelentõs másodlagos kárt okozhat, például nagy értékû berendezések, vagy múzeumokban tárolt nagy eszmei értéket képviselõ mûalkotások közelében. De a tûzoltó porral is ugyan ez a helyzet. Az élelmiszeriparban, ahol tönkre teheti az élelmiszereket ill. alapanyagaikat vagy a gépiparban, a forgó-mozgó alkatrészek közelségében nem ajánlott használni, mert az apró szemcséi a súrlódó felületek közé jutva berágódást okozhatnak. Ilyen helyeken tûzoltásra alkalmas gázt használnak. A hagyományos tûzoltó por nem alkalmas az elõbb említett izzással-parázslással égõ szilárd anyagok oltására, csak a láng oltására jó. Arra nem, hogy az izzást megszûntesse, ilyenkor

magát az égõ anyagot kell a gyulladási hõmérséklete alá hûteni. Ezt csak vízzel, vagy habbal tudjuk megtenni, porral vagy gázzal nem, a nélkül pedig fenn áll a visszalobbanás veszélye. Bár van már olyan tûzoltó por, mely szilárd éghetõ anyagok tûzének oltására is alkalmas.
Akkor milyen készüléket vegyek otthonra, az autómba a saját védelmemre? A fenti felsorolás a fizika és kémia, illetve a hivatásos tûzoltóság szempontjai alapján kategorizálja a tûzoltó anyagokat. Ezek a szempontok olyan nagy kiterjedésû, veszélyes tüzekre vonatkoznak, amikor a tûzoltást, az oltóanyag megválasztását, az egész beavatkozás mikéntjét egy sor más tényezõ is befolyásolja. Saját, egyéni szempontunk csak egyetlen az lehet. Az, hogy az otthonunkban, autónkban keletkezett lángokat minélhamarabb - lehetõleg még csírájában - és sérülés nélkül oltsuk el úgy, hogy ne tudjanak tovább terjedni. Erre a feladatra pedig bármilyen tûzoltó készülék alkalmas lehet! Ilyenkor nem a teljes eloltás a lényeg, hanem az, hogy megakadályozzuk a továbbterjedést, az hogy csökkentsük a lánggal égés intenzitását vagy megszüntessük azt. Hogy ne kaphassanak bele a
lángok a függönyünkbe, bútorunkba, az üléshuzatunkba stb. Ha ezt sikerült megakadályoznunk, utána jöhet a tûzoltó pokróc, a víz, vagy bármilyen más eszköz a végleges oltáshoz. Mindössze annyi aprócska feltétele van ennek, hogy legyen egy mûködõképes tûzoltó készülékünk és tudjuk, hogyan kell használni!


Folytatjuk...

 

 

Petőházi Krónika 2011. június. Letöltés

Vissza a Címlapra